Nezákonné omezení podnikání po ukončení nouzového stavu

Známé české přísloví praví: „Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky.“ Ministr zdravotnictví, respektive celá vláda toto přísloví zřejmě nezná. Ode dneška je opět omezeno podnikání Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, i když tuto možnost před necelým měsícem vyloučil soud.

Stručně si připomeňme historii legislativních kolotočů omezení podnikání spojených s pandemií COVID-19 v České republice:

Vzhledem k tomu, že 17. května 2020 končí nouzový stav, tak přestane platit i Usnesení vlády č. 224/2020 Sb. Ovšem další vlna rozvolňování má proběhnout až 25. května 2020, a proto je vydáno nové Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, které omezuje podnikatelskou činnost od 18. do 25. 5. 2020. Musí zůstat uzavřeny vnitřní prostory restaurací, ubytovací služby jsou stále povoleny jen pro pracovní cesty a vnitřní bazény musí zůstat uzavřeny.

Toto Mimořádné opatření má aspekty opatření obecné povahy, které zakazuje podnikání. Je napsáno ve stejném duchu jako byla Mimořádná opatření vydávaná od 24. 3. do 20. 4. 2020, o kterých Městský soud v Praze v rozsudku napsal: „Soud tedy uzavírá, že s ohledem na skutečnost, že napadená mimořádná opatření odpůrce v nikoli malé míře zasáhla do základních práv a svobod, a že odpůrce nedisponoval dostatečnou věcnou působností k jejich vydání, soud návrhu navrhovatele vyhověl a napadená opatření obecné povahy zrušil.

Takže je otázka, proč se stát rozhodl vydat omezení podnikání v podobě, která není v souladu s právním řádem? Odpověď může být jednoduchá – soud nepracuje tak rychle, aby je zrušil. Vláda zřejmě nechtěla znovu předstupovat před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o prodloužení nouzového stavu, a tak si pomohla touto legislativní kličkou. Respektive legislativním paskvilem, kterým se vláda moci soudní vysmála do obličeje.

Jak provoz „zakázaných“ činností bude od dneška vypadat? Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR platí. Soud jej pravděpodobně v době jeho platnosti nestihne zrušit. Pokud např. restaurace otevře vnitřní prostory své provozovny, tak může dostat pokutu až do výše 3 mil. Kč dle zákona o ochraně veřejného zdraví ve správním řízení, nebo 10 000 Kč dle nové pravomoci Policie ČR či obecní policie na místě. V případném soudním sporu o udělenou sankci by se mohlo ukázat, že Mimořádné opatření účinné od 18. 5. 2020 bylo vydáno v rozporu se právním řádem a že udělení sankce dle nezákonného předpisu je neplatné.

Takže – restauratéři, hoteliéři – kdo máte dobrého právníka a rozhodnete se tento týden otevřít veškeré prostory pro všechny?

Článek nebyl jinde publikován.

Share Button